Skip Navigation Links

Gazeteci Gedik'ten 'Medyada Bilgi Kirliliği, Manipülasyon ve Propaganda'

Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından “Medyada Bilgi Kirliliği, Manipülasyon ve Propaganda” başlıklı sohbet programı gerçekleştirildi.

Gazeteci Gedik'ten 'Medyada Bilgi Kirliliği, Manipülasyon ve Propaganda'

Medya   A+a-

 

Türk Ocakları Niğde Şubesi tarafından “Medyada Bilgi Kirliliği, Manipülasyon ve Propaganda” başlıklı sohbet programı gerçekleştirildi. 

 

Programa konuşmacı olarak,www.kent51.net Haber Sitemiz kurucusu Gazeteci Dahi Gedik katıldı.
 
Özellikle sinema alanında subliminal mesaj ve 25. kare tekniklerine dikkat çeken Dahi Gedik, beynimize verilen mesajlar ile yönlendirildiğimizi, bir şeyleri düşünmeye ve yapmaya zorlandığımızı söyledi. Gedik, Sinemanın dijitalleşmesi ile artık bunların poster, fotoğraf ve videolar ile evlerimize kadar girdiğini söyledi.
 
İletişim konusunda sesin önemine vurgu yapan Dahi Gedik, geçmişte de sesin öneminin bilindiğini ve bazı hastalıkların tedavileri için kullanıldığını söyledi. Medya ve basının artık küresel anlamda eski kabuğunu atarak yeni dijital kabuğuna alışma sürecine girdiğini söyledi. Küresel anlamda pek çok yayın kuruluşunun yakın bir tarihte internet yayıncılığına geçeceğini söyleyen Gedik, günümüzde dijital ve yazılı yayınların aynı anda devam ettiğini söyledi. Gazeteler için;
 
“ Gazeteler okur kaybetmeye devam ediyor, birçok gazete kâğıda veda etmek zorunda kalarak yoluna sadece dijital olarak devam ediyor” dedi.
 
Dijital medyadaki haberlerin süzgeçten geçmeden yazılmasının ve yayımlanmasının gazetecilere olan güveni sarstığını söyleyen Gedik güvenli haberlerin adresinin yazılı basın olduğunu söyledi. İnternet medyası ve basını için oldukça kontrolsüz olarak ilerlediğini ve kendi dinamikleri ile oluşmaya, gelişmeye çalıştığını söyledi.
 
Kontrollü bir şekilde kullanılırsa bilgilendirme adına olumlu olacağını kontrol edilmezse ölümcül sonuçlar doğuracağını söyleyen Gedik, medyayı iki uçununda keskin olduğu bir kılıca benzetti. Gedik medyanın icadından bu güne faydalı işler ortaya koyduğuna fakat kötü amaçlar için korkunç bir manipülasyon ve propaganda silahı olduğuna, bu durum defalarca kanıtlandığına dikkat çekti.
 
Soru-cevap kısmından sonra Türk Ocakları Niğde Şubesi Başkanı Prof. Dr. Metin Hakan Severcan’ın Dahi Gedik’e günün anısına plaket takdimi ile program sona erdi.
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!